Психотерапія дітей та підлітків

Працюю з проблемами поведінки та спілкування, страхами, проблемами навчання, неврологічними проблемами (робота в парі з неврологом, психіатром).

В роботі з дітьми я користуюся проективними методами – грою, малюванням, ліпленням, рольовою грою з використанням іграшок, вигадуванням історій, роздивлянням асоціативних картинок. Чим менша дитина, тим менше наша робота буде схожа на сеанс із дорослими клієнтами, адже діти в силу свого віку дуже мало чи взагалі не усвідомлюють, що вони відчувають і чому вони поводяться саме таким чином. Я вмію розшифровувати метафори та символи, котрі проявляються в іграх та фантазіях.

До 12 років дитина є відзеркаленням атмосфери своєї сім’ї, тому спілкування з батьками та найближчими родичами в нашій роботі обов’язкове. Моє тверде правило: погані батьки дітей на психотерапію не приводять. Насправді погані батьки не переймаються психологічним станом дитини і не працюють над цим. Тому якщо Ви прийшли до мене в кабінет, то для мене це вже навпевне означає, що Ви найкращі батьки для своєї дитини. І я з радістю використаю всі свої знання та досвід, щоб допомогти вам розібратися в проблемі та вийти з неї якнайскоріше переможцями. Зазвичай я працюю по німецькому протоколу модулями із шести сесій: перша зустріч є діагностичною, в ідеалі на неї приходять всі дорослі, з якими росте дитина, і сам маленький клієнт. Вже вкінці першої зустрічі я надаю вам всі рекомендації, котрі готова надати. Наступні чотири-п’ять зустрічей я працюю індивідуально з дитиною, і робота триває 45-60 хвилин, залежно від віку.  Після чого у нас батьківська година без дитини. Я покажу Вам зв’язок між вашою стратегією поведінки та станом дитини, проаналізую всю інформацію, котру я зібрала на сеансах з дитиною і ми разом оберемо новий стиль та інструменти батьківського впливу. Як показує досвід, чим менша дитина, чим раніше батьки звертаються за консультацією та чим більше усвідомленні дорослі, тим швидше та легше заспокоюється та відновлюється малюк. Якщо мають місце важкі події (смерть когось із батьків, насилля, розлучення батьків, раптові і різкі переміни в житті сім’ї, переживання сильного переляку, стресу тощо), то терапія буде довшою.

Щоб швидше зрозуміти дитину, я часто вже перед першим сеансом пропоную батькам заповними діагностичні анкети, де детально запитую про те, як протікала вагітність, пологи та перші роки життя. Ці дані дуже добре дають зрозуміти до яких психологічних реакцій схильний малюк.

Я в першу чергу оцінюю, чи є дана проблема, з якою звертаються батьки, типовою для дитини конкретної вікової групи, чи поведінка є результатом стресу та тимчасим відкатом назад. Наприклад, нормальним є: бути впертими для малят 1-3 років, неслухняними для 2-5 років, пробувати брехати в 5-6 років, мати страхи та фобії в 2-5 років, для підлітковості – соромитися, тимчасово гірше навчатися та мати харчові порушення.

На дитину впливає все її оточення – не лише сім’я, а й школа, гуртки, товариші тощо. Мені буде необхідно зібрати максимально повну інформацію про життя вашої дитини, і можливо, за попередньою домовленістю з вами, я спілкуватимусь з вчителями, тренерами, лікарем. Звісно ж, непохитне залізне правило роботи психотерапевта – повна конфіденційніть та етика.

В дитячій психотерапії маленькі клієнти зцілюються особистістю психотерапевта. Я обов’язково мушу мати глибокий контакт із собою, бути доброзичливою та терплячою, вміти управляти власною регресією – гратися з дитиною, повзати, стрибати, пищати (щоб встановити контакт) і при цьому залишатися в дорослій позиції спостерігача. В моєму кабінеті маленькому клієнту будуть озвучені певні правила, обов’язкові до виконання. Таким чином ми влаштуємо простір для набуття нових навичок та розуміння.

Залюбки беру в терапію молодих мам, котрі опиняючись із коханою дитиною в чотирьох стінах, зіштовхуються із неочікуваними і дуже неприємними речами: накопичувана втома від недосипання, гострий дефіцит часу для себе, обмаль спілкування з дорослими, одноманітність днів за днями, відчуття, що ніхто не цінує виконувану роботу, погіршення стосунків із близькими родичами.

Отож, з якими запитами я працюю:

 1. Різноманітні тіки
 2. Агресивна поведінка
 3. Протестна поведінка
 4. Логоневроз (заїкання)
 5. Енурез неорганічної природи
 6. Енкопрез
 7. Гіперкінетичний розлад (СДВГ)
 8. Адаптація до дитячого садка та школи
 9. Підвищення мотивації до навчання
 10. Підвищення самооцінки
 11. Тривожність
 12. Порушення прив’язаності
 13. Втрата близької людини
 14. Сексуальне насилля
 15. Залежність від гаджетів
 16. Відсутність друзів у підлітковому віці
 17. Анорексія та булімія
 18. Дитяча депресія
 19. Хуліганство
 20. Страхи
 21. Клептоманія (дитячі крадіжки)
 22.  Самопошкодження
 23. Фізичні болі психологічної природи